Kazimierski kamieniołom przy Albrechtówce

Top 10 – kamieniołomy

Top 10 – miejscowości

Punkt widokowy

Na południowym skraju Kazimierza Dolnego, obok wzgórza zwanego Albrechtówką, rozciąga się nad Wisłą wielki kamieniołom o pionowej ścianie wysokości ok. 35 m i długości ok. 500 m. Jest on doskonale widoczny zarówno z lewego, jak i prawego brzegu Wisły, przez co ma bardzo duże znaczenie krajobrazowe. Od kilku lat trwają dyskusje nad sposobem jego zagospodarowania, ale jak dotąd bez jednoznacznego rezultatu.

 

Kazimierski kamieniołom należy do największych nad WisłąKazimierski kamieniołom należy do największych nad Wisłą

Kamieniołom kazimierski dostarczał tzw. zwięzłej i porowatej opoki, skały wapiennej okresu kredowego. Z materiału tego powstała większa część zabudowy miasteczka. Natrafia się tu na liczne skamieliny zwierząt. Eksploatację kamieniołomu zakończono ponad 35 lat temu, aby nie zniekształcać krajobrazu otaczającego Kazimierz.

Od pn.-wsch. wyrobisko kończy się wąwozem o nazwie Granicznik, od którego odchodzi wąwóz Zimny Dół. Z drugiej strony kamieniołomu przebiega głębocznica łącząca się z drogą do Męćmierza i przylegającym do niej wzgórzem Albrechtówka. Górą kamieniołomu prowadzi ścieżka, z której ciekawy widok na Wisłę.

Historia kazimierskich kamieniołomów sięga XIV w., kiedy to pozyskiwano twardy kamień na budowę zamku. Tereny wzdłuż Wisły w kier. południowym nazywano Przedmieściem Górnym lub Janowieckim. W XVII w. źródła podają, że kamień pozyskiwano z Gór Miejskich. W dokumentach z pocz. XIX w. znajdujemy już jednoznaczny zapis, że góra do łamania kamienia z piecem wapiennym ciągnie się od Zimnego Dołu do granicy Mięćmierskiej.

Kamieniołom w Kazimierzu od kilkunastu lat wyraźnie zarasta. Teren po wyrobisku wykorzystują miłośnicy motocrossu i jazdy samochodami terenowymi. Trwają dyskusje, jak docelowo zagospodarować miejsce. Nie został zaakceptowany projekt budowy tu ośrodka spa z basenami – uznano, że inwestycja taka zbyt ingerowałaby w okolicę. W 2015 r. rozstrzygnięto konkurs architektoniczny, który wygrała Pracownia Architektoniczna „Marka” z Puław, do tej pory nie podjęto jednak żadnych robót budowlanych.

Zwycięski projekt
Zwycięski projekt

– Dużym atutem tej pracy jest przepięknie domknięta kompozycja poprzez budynek z zielonym dachem, którego fasada jest otwarta na kamieniołom – mówiła Romana Rupiewicz, przewodnicząca sądu konkursowego. – Przed budynkiem jest plac, na którym będą mogły odbywać się jarmarki, koncerty, targi i inne imprezy. W ten sposób będzie można odciążyć Rynek.

Na wysokości kamieniołomu znajduje się przeprawa promowa pomiędzy Kazimierzem Dolnym a Janowcem. Prom Genderland kursuje w sezonie turystycznym. Zorganizowany parkin znajduje się przy domu noclegowym i restauracji Spichlerz, ul. Krakowska 61. W pobliżu kamieniołomy można zostawić pojazd, ale nie ma do tego celu wyznaczonych miejsc.

Warto zobaczyć w okolicy:

Warto dowiedzieć się więcej:

Zdecydowanie wart przeczytania jest  artykuł Grażyny Michalskiej i Jana Niedźwiedzia pt. „Kamieniołom kazimierski – ochrona krajobrazu kulturowego”, dostępny pod adresem: http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPL2-0019-0008

Autorzy omawiają w nim  historię kamieniołomu sięgającą XIV w. oraz jego walory krajobrazowe i geologiczne, z naciskiem na konieczność i sposoby ochrony uwzględniającej tutejszy krajobraz kulturowy.