Maliniec – ryby w lesie

Top 10 – wioski

Lasy Janowskie

Maliniec to wioska otoczona z każdej strony tysiącami hektarów lasów i 800 hektarami stawów. Nie ma tam chodników, są za to kilometry grobli. Prawie nie ma tez współczesnego budownictwa. To miejsce jakby oderwało się od współczesności i kontaktuje się z nią tylko na tyle, na ile musi.

Skromna, drewniana zabudowa Malińca jest luźno porozrzuca po wsi

Stawy w Malińcu istnieją od końca XIX w. Zakładał je Adam Przanowski, który sprowadził z Moraw karpia i zaaklimatyzował go do tutejszych warunków. Siedziba dóbr znajdowała się w pobliskim Potoczku. Ok. 1875 r. został tam wybudowany murowany zespół dworski. Do dóbr Potoczka poza Malińcem należały także Brzeziny i Dąbrówka. W 1901 r. dziedzicem został syn Adama – Wojciech Przanowski, który zarządzał majątkiem do wybuchu II wojny światowej. Po nacjonalizacji, od 1961 r. w dowrze i należących do niego budynkach działają szkoły rolnicze. Całość założenia otoczona jest rozległym parkiem ze starodrzewiem.

Z zapisów wynika, że pod koniec XIX w. w Malińcu mieszkały 74, a w 1921 r. było ich 137. Ze spisu z 2021 r. wynika, że żyje tam 127 mieszkańców. Po II wojnie okoliczne stawy podlegały pod państwowe gospodarstwo rybackie. Obecnie działa szereg mniejszych gospodarstw. Z dawnej, historycznej zabudowy folwarcznej zachował się tylko jeden drewniany budynek z pocz. XX w.

Las przylega bezpośrednio do linii brzegowej
Wyspa na stawie

Stawy w Malińcu zgrupowane są w czterech dużych zespołach. Od płn. zach. są to: Narożnik,  oraz Bliźniaki Duży, Dolny, Boczny i Górny. Od płn. wsch. zanjdują się: Duża Kępina, Krzyżak, Kwadrat, Piskorzeniec, Liberder, Wojciech, Michał, Pachłówka, Czerwonka, Kurlej, Krzyś i Sumerówka, zaś od poł. wsch.: Gałczyn Środkowy, Górny, Dolny, Cegielnia, Brzozowa, Brzozowa Smuga, Roczniak, Roczniak Nowy i Stary. Sąsiadują w nimi zarastające zbiorniki: Zabytkowy Staw, Staw Szeroki, Dubisz, Łasek. Natomiast przy wjeździe do wsi od strony poł. widzimy stawy: Pilarnia Dolna, Mała i Boczna.

W stawach hodowane są karpie, amury, tołpygi, szczupaki i jesiotry. Piaszczyste dno powoduje, że ryby są smaczne, niezbyt tłuste i nie mają posmaku mułu.

Nad ostatnimi z wymienionych wyraźnie widać wyrastającą w lesie wieżę obserwacyjną. Można do niej podejść wyjeżdżając z Malińca asfaltową drogą w kierunku południowym. Po minięciu skrzyżowania z drogowskazem do przysiółka Bania, po kilkuset metrach po lewej stronie drogi zobaczymy znak zakazu wjazdu. Trzeba dalej podejść na niewielką wydmę, na której posadowiono wieżę. Gdy tam byłem, wejście na wieżę nie było zamknięte, skorzystałem z tego, ale wspinaczka jest tylko dla osób bez lęku wysokości. W góry rozległy widok na lasy, aż po horyzont.

W Malińcu jest agroturystyka, sklep spożywczy i dużo możliwości spacerów po okolicy. Lasy są bardzo grzybne, można także zbierać żurawinę. Dla wędkarzy przygotowano liczne stanowiska przy brzegu, a także zadaszoną przystań.

Warto zobaczyć w okolicy:

Imielty Ług – dziki staw otoczony bagnami

Łążek Garncarski – z gliny ulepione

Kruczek – uroczysko pełne ludzi

Szklarnia – mała wioska, suka i koniki biłgorajskie

Rezerwat Szklarnia – zob. Szklarnia – mała wioska, suka i koniki biłgorajskie

Porytowe Wzgórze – miejsce wielkiej partyzanckiej bitwy