Króle Stare k. Biłgoraja – ścieżka Młodzie nad Tanwią

Top 10 – przyroda

Top 10- meandrujące rzeki

Nieopodal drogi łączącej Biłgoraj z Tanogrodem (trasa krajowa 835) znajduje się niewielka wieś Króle Stare, która od lat zamienia się w przyjemne letnisko. Wzdłuż prawego brzegu Tanwi wyznakowana została tam kilkukilometrowa ścieżka przyrodniczo-dydaktyczna Młodzie. Spacer nią to prawdziwa przyjemność. Marsz nie jest męczący ani długi, widoki na rzekę bardzo malownicze, można się wykąpać, a okoliczny las obfituje w grzyby.

Jaskółczy brzeg nad starym korytem Tanwi

Początek ścieżki znakowanej kolorem niebieskim odnajdziemy na końcu zabudowań wsi, na skraju lasu. Po drodze przejdziemy obok 8 tablic informacyjnych. Pierwszą nazwano Jaskółczy brzeg, ponieważ w miejscu tym, na wysokiej piaszczystej skarpie gniazduje jaskółka brzegówka. W pionowych ścianach drąży ona kolebkowate wgłębienia, w których następnie składa jajka, wysiaduje je i karmi młode. I rzeczywiści – chwila uwagi wystarczy, aby wypatrzeć ptaki wlatujące i wylatujące ze swoich kryjówek.

Miniplaża nad zakolem Tanwi

Do Tanwi dochodzimy po kilkuset metrach marszu. Rzeka płynie łagodnie, w niczym już nie przypomina górskiego potoku z rezerwatu Nad Tanwią k. Suśca. Zakola, z jednej strony brzegu podcinane przez wodę, z drugiej tworzą piaszczyste plaże pozwalające podejść do rzeki. Czasami wykorzystywane są przez letników do plażowania.

Drzewo podmyte nurtem i wyrwane z korzeniami przegrodziło rzekę

Kolejne tablice pokazują nam mchy i porosty, florę i faunę Tanwi oraz lasu, grzyby jadalne i niejadalne, zbiorowiska łęgowe, skarpę starorzecza.

Pierwszy odcinek spaceru prowadzi właśnie wzdłuż starorzecza, które obecnie wypełnia się świeżą wodą tylko podczas wezbrań rzeki. Lokalnie miejsca takie nazywane są kubaniami.

Na wysokiej skarpie, z ładnym widokiem na rzekę, przygotowano stół biwakowy. Przejście w trudniej dostępnych miejscach umożliwiają drewniane kładki. Po dojściu do ostatniego przystanku wracamy nieco inną trasą, przechodząc obok  charakterystycznego krzyża na piaszczystej wydmie.

Kładka nad piaszczystym osuwiskiem

Po kilkuset metrach wracamy na poprzednią trasę i możemy jeszcze raz spojrzeć na Tanew.  Przemarsz ścieżką trwa do dwu godzin. Trasa jest dostępna dla rowerów, chociaż są miejsca, w których trzeba je będzie poprowadzić. Auto można zaparkować na leśnej polanie u skraju lasu.