Skarpa Dobrska – wąwozy i niezapomniane widoki

Top 10 – punkty widokowe

Top 10 – rezerwaty

Top 10 – grodziska

Rezerwat „Skarpa Dobrska” powstał w 1991 r. na obszarze ok. 42 ha. Jest miejscem bardzo charakterystycznym w terenie, ponieważ wyznacza krawędź Równiny Bełżyckiej i stromą ścianą opada ku Kotlinie Chodelskiej. Wysokość względna skarpy osiąga w najwyższym punkcie 90 m. Z jej szczytu roztacza się przepiękny widok, jeden z najładniejszych na Lubelszczyźnie.Celem rezerwatu jest zachowanie naturalnych odsłonięć skał czwartorzędowych Równiny Bełżyckiej, które widoczne są w pionowym przekroju zbocza oraz ochrona rzadkiej roślinności.

Widok na Skarpę Dobrską spod jej podnóża
Widok na Skarpę Dobrską spod jej podnóża

Na skarpę dostać można się wędrując za znakami ścieżki przyrodniczej, która zaczyna się i kończy we wsi Dobre. Ma ona 6,5 km, znakowana jest kolorem żółtym. Pozwala poznać budowę geologiczną, skały węglanowe, less, formy erozji wąwozowej i sufozji. Osobom nie przygotowanym do trudnej miejscami wspinaczki lub mniej mniej zainteresowanym edukacją przyrodniczą proponuję dogodniejsze podejście od strony wsi Podgórz. Możliwa jest też droga za znakami szlaku niebieskiego Doliną Chodelki, który prowadzi górą skarpy i za znakami koloru czerwonego biegnącego u jej podnóża. Jest to zamykający się w pętlę wariant polecany przede wszystkim rowerzystom.

Głębocznica rozcinająca Skarpę Dobrską
Głębocznica rozcinająca Skarpę Dobrską

W górnej części skarpy, w lessowej pokrywie o grubości do 10 m widoczne są liczne ścianki lessowe, pełne obrywów, rozcięć, kanałów. W części od strony wsi Podgórz powstały liczne wąwozy i głębocznice (formy przypominające wąwozy powstałe na skutek ruchu pojazdów). Zasadniczy stok wyniesienia jest silnie nasłoneczniony. Porasta go ponad 350 gatunków roślin, z których najbardziej charakterystyczne są ciepłolubne murawy tworzące rodzaj stepu.

Widok ze Skarpy Dobrskiej w stronę Podgórza i zamku w Janowcu
Widok ze Skarpy Dobrskiej w stronę Podgórza i zamku w Janowcu

Widoki ze wzgórza są niezapomniane. Widać stąd Wisłę, Janowiec, a w pogodne dni nawet Góry Świętokrzyskie.

Na cyplu wyniesienia od strony wsi Podgórz widać ślady prasłowiańskiego grodziska. Początek jego funkcjonowania datowany jest na VIII-IX wiek (najprawdopodobniej  wznieśli je Lędzianie), a schyłek ok. wieku  XII. Od strony wysoczyzny oddzielone było ono wałem i fosą.

Co warto zobaczyć w okolicy:

  • Kazimierz Dolny
  • Męćmierz
  • Chodlik i Żmijowiska

Co warto wiedzieć więcej:

Dokładny opis walorów przyrodniczych Skarpy Dobrskiej znajduje się pod adresem: http://www.opole.lublin.pl/index.php/skarpa-dobrska-turystyka-78).

Na wysokości Podgórza, w korycie Wisły powstało kilka piaszczystych wysp. Największa z nich, położona u ujścia Chodelki i widoczna ze Skarpy Dobrskiej, zwana jest Krowią Wyspą. W 1991 r. utworzono na niej rezerwat faunistyczny. Wyspa ma 30 ha, ale ochroną objęty jest dwukrotnie większy obszar obejmujący także pas piaszczystych ławic i przylegający brzeg rzeki. Ekstensywny wypas bydła decyduje tu o zachowaniu stanowisk roślinnych stanowiących siedliska lęgowe ptaków. Na wyspie gnieżdżą się m.in.: krzyżówka, cyranka, cyraneczka, płaskonos, czernica, ostrygojad, sieweczka, czajka, krwawodziób, rycyk, skowronek polny, pliszka żółta, brzegówka, nurogęś. Zaobserwowano także kilkadziesiąt innych gatunków, zatrzymujących się tu podczas wiosennych i jesiennych przelotów.