Bukowa Góra – spotkanie z nieskażoną przyrodą Roztocza

Top 10: punkty widokowe

Top 10: przyroda

Roztoczański Park Narodowy

Jedno z najciekawszych i najcenniejszych przyrodniczo miejsc na Lubelszczyźnie. Trasa prowadzi przez tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego oraz rezerwat przyrody, którego głównym zadaniem jest ochrona wspaniałych drzewostanów bukowo-jodłowych. Zakończona jest punktem widokowym na południową część lasów RPN i wieś Sochy.

Trasa, którą przejdziemy ma ok. 5 km. Miejscami prowadzi ostro pod górę (różnica wzniesień wynosi 80 m). Rozpoczyna się przy Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym RPN. Tu można zaparkować samochód, należy też wykupić karty wstępu, ponieważ wejście na teren RPN jest płatne. Ścieżka przyrodnicza oznakowana jest kolorem zielonym. Zbaczanie z niej na terenach chronionych jest zabronione.

Wzniesienie porośnięte jest strzelistymi jodłami i bukami
Wzniesienie porośnięte jest strzelistymi bukami

Po przejściu na drugą stronę jezdni idziemy tzw. Drogą Pałacową. Mijamy okazały okaz wiązu oraz zbiorowisko lip i głazów narzutowych. Dochodzimy do tablicy, która informuje, że wchodzimy na teren ochrony ścisłej. Rezerwat ma powierzchnię ponad 134 ha. Powstał w 1934 r. na terenach Ordynacji Zamojskiej.

Jesteśmy u stóp wzniesienia Bukowej Góry. W dolnej części rezerwatu otacza nas bór sosnowy. Niektóre okazy drzew mają ponad 150 lat. Następnie przechodzi on w stopniowo w jodłowy (jodła występuje w Polsce przede wszystkim w Sudetach, Karpatach i Górach Świętokrzyskich, największe okazy osiągają ponad 50 m wysokości oraz mają nawet do 4 m obwodu). Jeszcze wyżej wchodzimy w bór bukowo-jodłowy. Drzewa osiągają tu wymiary pomnikowe, buki maja ponad 45 m wysokości.. Na pd.-zach. zboczu znajduje się kolonia modrzewi. W poszyciu występują liczne rośliny rzadkie, awifauna to ponad 60 gatunków ptaków.

Ułożony z głazów pomnik leśników
Ułożony z głazów pomnik leśników

Ścieżka ma wyznaczone 6 przystanków. Tablice informują o wartości przyrodniczej miejsca. Przy punkcie 2 mijamy miejsce upamiętnienia – jest to pomnik poświęcony leśnikom pomordowanym w czasie II wojny światowej. Po osiągnięciu szczytu znajdujemy się na wysokości 310 m n.p.m. Zadaszenie turystyczne i ławka pomagają odpocząć po marszu.

Widok z Bukowej Góry
Widok z Bukowej Góry

Punkt widokowy pozwala obserwować tereny RPN z panoramą na strefę krawędziową Roztocza Środkowego, poprzecinane miedzami pola uprawne oraz wieś Sochy. Ścieżka schodzi do niej i wraca do Zwierzyńca. Możliwy jest też powrót drogą, którą przybyliśmy z odbiciem w bok na Piaskową Górę.

Żmija ukryta w spruchniałej norze
Żmija ukryta w spruchniałej norze

W drodze powrotnej spotkamy znaki żółtej ścieżki przyrodniczej, która daje alternatywną możliwość powrotu do Zwierzyńca, nieco dłuższą, ale interesującą. Po drodze dotrzemy do jeszcze jednego punktu widokowego, tym razem zwróconego w stronę Zwierzyńca.

Śródleśna łąka na stoku Góry
Otoczona drzewami łąka na stoku Piasecznej Góry

Początkowo idziemy w lewo, w kier. zach. śródleśną linią oddziałową. Docieramy do punktu widokowego na Piasecznej Górze (panorama okolicznych wzgórz i Zwierzyńca). Zejście prowadzi śródleśną łąką, następnie borem sosnowym do części historycznej Zwierzyńca. W Zwierzyńcu przechodzimy ul. Szkolną i ul. Ordynacji Zamojskiej. Mijamy zabytkowy browar z 1806 r. i budynek dyrekcji RPN. Ul. Plażowa doprowadza do Ośrodka Edukacyjno-Muzealnego RPN.

Warto zobaczyć w okolicy: