Wapielnia – najwyższy szczyt Roztocza Środkowego

Top 10 – przyroda

Top 10 – wzniesienia

Wapielnię, najwyższy szczyt Roztocza Środkowego (386,2 m n.p.m.), można zdobyć wchodząc na nią z czterech stron świata. Zielony szlak turystyczny przebiega przez wzniesienie południkowo i łączy wsie Łasochy od poł. i Przejma od pn. Natomiast niebieski szlak, co prawda nie idealnie, ale biegnie równoleżnikowo – z Łuszczacza na zach. do Ulowa na wsch.  Ja proponuję zdobycie Wapielni bez znaków, ale prostą i malowniczą drogą z pięknym widokiem na szczyt.

Do podnóża szczytu doprowadzi nas piaszczysta droga wśród pól

Z Łuszczacza kierujemy się na wsch. polną, miejscami piaszczystą drogą. Rozpoczyna się ona w centrum miejscowości. Przy skrzyżowaniu można zaparkować samochód lub motocykl.

W polach stoją suszarnie tytoniu, który wciąż jest tu uprawiany, choć już nie na taką skalę, jak niegdyś.

Wapielnia jest przed nami dobrze widoczna. Znajdujemy się na poziomie ok. 300 m n.p.m., więc 80 m poniżej szczytu. Wzniesienie z tej pozycji wygląda wręcz monumentalnie. Jest zalesione i w krajobrazie wyraźnie odcina się od otaczających go pól uprawnych. Końcowe podejście na Wapielnię prowadzi przez las. Należy iść wyraźnie widoczną ścieżką, która pnie się pod górę. Nachylenie zbocza jest dość duże, robi się stromo. Zabłądzić nie sposób.

Jesteśmy u stóp Wapielni. Szczyt znajduje się po naszej prawej stronie
Szczyt Wapielni to grupa skałek porosłych drzewami i krzakami

W ostatnich latach Wapielnia nieco „urosła”, ponieważ jeszcze w l. 80 ub. wieku podawano, że ma 385 m n.p.m., a obecnie jest o 1,2 m wyższa. Jest to wzgórze ostańcowe, szczyt zbudowany jest z kamieni mioceńskich. Skały, uznane za pomnik przyrody, wychodzą tu na powierzchnię.  Niegdyś były używane do wypalania wapna, ale eksploatacja kamienia nie była intensywna. Miejsce jest malownicze i ma charakter uroczyska. Porasta je dzika leszczyna oraz inne rośliny wapieniolubne. Niestety, przesłaniają one widok na okolicę.

Powrót proponuję nieco dłuższą drogą, niebieskim szlakiem turystycznym. Z Wapielni schodzimy w kier płn.  Znakom niebieskim towarzyszą zielone (jest to szlak prowadzący do wsi Przejma i Zielone). Wędrując przez las docieramy do skrzyżowania dróg, przy którym szlak niebieski odbiega w lewo, w kier. zach. Dojdziemy nim do skraj wsi Łuszczacz, przy skrzyżowaniu lokalnych dróg. Do miejsca, w którym rozpoczęliśmy wycieczkę dotrzemy główną droga idąc na poł. wśród zabudowy wsi.

Warto zobaczyć w okolicy:

Hucisko – ślady po dawnej hucie szkła

Kamień – diabelska sprawka na roztoczańskim wzgórzu

Malownicza wioska Szur