Hucisko – ślady po dawnej hucie szkła

Top 10 – miejsca nieodkryte

Miejsc o nazwie Hucisko jest na Roztoczu kilka. Ja proponuję odwiedzić jedno z nich, położone nieopodal wsi Husiny, na dużej śródleśnej polanie. Jeszcze przed II wojną światową działała tam niewielka huta szkła. Przetrwały o niej jedynie strzępy informacji, ale też materialne ślady. W niewielkim zagajniku na skraju lasu odnaleźć można miejsce, gdzie się znajdowała. Nieopodal znajduje się źródło rzeki Sopot, w którym niegdyś widać było szklane bryły, wrzucone tam najprawdopodobniej po likwidacji zakładu.

Stara mapa Roztocza Środkowego, na której zaznaczona jest jeszcze wieś Hucisko
Stara mapa Roztocza Środkowego, na której zaznaczona jest jeszcze wieś Hucisko

Na starej mapie Roztocza Środkowego z 1978 r. jest zaznaczona wieś Hucisko, choć najprawdopodobniej już jej tam nie było, a błąd wziął się z powodu użycia starych tzw. podkładów kartograficznych. Mapa pokazuje ponadto, że przy wywierzysku Sopotu były dwa niewielkie zbiorniki wodne. Jeden z nich jest jeszcze widoczny  w terenie, choć płytki i zarastający szuwarem. Po drugim pozostały tylko podmokłe tereny, przez które wije się strumień wody.

Miejsce, gdzie znajdowała się huta wskazał mi przechodzący mężczyzna, mieszkaniec pobliskiej wsi Husiny. Na polanie jest obecnie tylko jeden budynek mieszkalny.

 

Źródlisko rzeki Sopot
Źródlisko rzeki Sopot

Obok źródliska znajduje się drewniany krzyż oraz informacja, że jest ono na terenie prywatnym.

Zagajnik w miejscu, gdzie znajdowała się huta szkłaZagajnik w miejscu, w którym znajdowała się huta szkła

Miejsce, w którym znajdowała się huta to niewielka kępa drzew i krzewów na polu ornym. Wyróżnia się wyraźnie w terenie. Dochodzimy tam skrajem lasu, a następnie na przełaj.

Wśród zarośli znajdziemy wyraźne ślady po piecu oraz porozrzucane kawałki kolorowego szkła i fragmenty porozbijanych wyrobów (ja trafiłem np. na główkę butelki).

Huta powstała w tym miejscu ze względu na dużą dostępność piasku kwarcowego, czystej wody i drewna opałowego. Zaopatrywała okolicę, głównie gorzelnie, sklepy i gospody, a także ludność. Działała w okresie międzywojnia, została spalona podczas II wojny światowej.

Zobacz w okolicy:

  • Krasnobród
  • Wzgórze Kamień
  • Rezerwat Czartowe Pole
  • Kamieniołom Nowiny

Czytaj więcej:

O problematyce wyrobu szkła ciekawie i dogłębnie pisze Agnieszka Szykuła-Żyławska w artykule „Huty szkła na Zamojszczyźnie”. Fragment dotyczący opisywanego przez nas miejsca: „Najmłodszą hutą szkła na badanym terenie była huta szkła w okolicy przysiółka Husiny, położonego u źródeł rzeki Sopot. Powołano ją w tej miejscowości ze względu na występujące tu bogate złoża piasku białego. Wchodziła ona w kompleks Centralnego Okręgu Przemysłowego, organizowanego w latach 1936-1939. Zatrudniano w niej okolicznych mieszkańców. Działalność huty przerwała II wojna światowa, podczas której budynek doszczętnie spalono”.

Cały artykuł dostępny jest w Internecie pod adresem: http://barwyszkla.pl/huty-szkla-na-zamojszczyznie/