Dąb Dominik – ścieżka przyrodnicza nad jezioro Moszne

Top 10 – przyroda

Poleski Park Narodowy

Moszne to jedno z dwu – moim zdaniem – najpiękniejszych jezior na Pojezierzu Łęczyńsko- Włodawskim (drugie to Łukie, zob. wpis: Spławy -drewnianą kładką po bagnach do jez. Łukie).  Nie ma tu kąpieliska, plaży ani wypożyczalni kajaków, jest za to dzika, nieskażona przyroda, w świat której wpuszczono turystów w sposób mądry i wyważony.

Plan ścieżki Dąb Dominik z pokazanym miejscem, gdzie znajduje się parking i duża wiata turystyczna

Dąb Dominik ma w pniu ok. 4 m

Rezerwat „Jezioro Moszne” obejmuje 105 ha, w tym zbiornik wodny o pow. 17 ha, otoczony spleją. Prowadzi przez nie ścieżka przyrodnicza „Dąb Dominik”. Zależnie od zainteresowań można wybrać dwa warianty jej przejścia (łączna długość wynosi ok. 4,5 km). Początek ścieżki znajduje się w Kolonii Łomnica, przy zadaszeniu turystycznym i polu biwakowym. Wędrujemy w stronę jeziora, mijając miejsca warte uwagi, oznaczone tablicami. Przechodzimy kolejno przez: las liściasty, grąd wysoki wschodniopolski. Tu znajduje się dąb Dominik, drzewo o obwodzie ok. 4 m, nazwane dla upamiętnienia prof. Dominika Fijałkowskiego, jednego z zasłużonych badaczy Polesia i inicjatora utworzenia Poleskiego Parku Narodowego.  Kolejne punkty to: drągowina sosnowa, ols kępowo-dolinkowy, torfowisko przejściowe i wysokie. Niezwykle malowniczy jest sosnowy bór bagienny, w którego runie rośnie pachnące bagno zwyczajne.

Jezioro Moszne ma ponad 100 ha powierzchni

Największą osobliwością jest samo dystroficzne jezioro otoczone spleją, inaczej płem, a więc pływającym kożuchem nierozłożonej do końca roślinności. Na splei rośnie wiele gatunków roślin borealnych, np. wierzba lapońska, wierzba borówkolistna, brzoza niska, rosiczka okrągłolistna.

Strzebla przekopowa to ryba z gatunku karpiowatych

Do zbiornika dochodzimy po podmokłym terenie, idąc po drewnianych kładkach. Jezioro jest dość głębokie, ściślej – jego misa, która ma 17 m, ale woda wypełnia tylko ok. 1 m; reszta to gęsty muł zwany gytią. Taflę wody możemy obserwować z drewnianego, pływającego pomostu, który kołysze się pod naszymi krokami. Na jeziorze wyrastają m.in. lilie wodne, czyli grzybienie północne, także kępy grążeli żółtych.  Otoczenie jeziora to siedlisko ptaków, w tym żurawia i błotniaka. W wodzie żyje strzebla przekopowa – ryba objęta ścisłą ochroną, jako gatunek przystosowana do życia w wodzie o niskiej zawartości tlenu.

Wzdłuż brzegu jeziora prowadzi pomost, po jego bokach rośnie bagno zwyczajne

Wracajać musimy podjąć decyzję – albo idziemy ścieżką do końca trasy, która znajduje się we wsi Jamniki, albo pokonując małą pętlę nad jeziorem wracamy drogą, którą przyszliśmy. Wariant pierwszy jest dłuższy o ponad 1 km i wymaga przejścia drogą asfaltową. Pozwoli nam w zamian poznać zarośla łozowe tzw. łoziny, bór bagienny oraz zobaczyć torfianki, czyli podmokłe miejsca, w których niegdyś wydobywano torf.

Warto zobaczyć w okolicy:

Spławy -drewnianą kładką po bagnach do jez. Łukie

Bagno Bubnów i Bagno Staw

Perehod – dawne stawy, obecnie Poleski Park Narodowy

Dąb Dominik – ścieżka przyrodnicza nad jezioro Moszne